Më poshtë po ju tregojmë një vakt dreke shumë të shëndetshëm për bebin tuaj.

Përbërësit:

  • 2 karrota
  • 100g lulelakër
  • 2 lugë oriz për beba ose miell orizi
  • 1 lugë djathë Cheddar i grirë

Pregatitja:

  1. Qerojini dhe pritini në feta karrotat. Lani dhe prisni lulelakrën.
  2. Ziejini karrotat dhe lulelakrën së bashku në pak ujë, derisa të zbuten.
  3. Hiqjani ujin dhe mbajeni atë për gatimin më vonë.
  4. Përzieni karrotat dhe lulelakrën në një blender/frulator duke krijuar një pure me rreth 60ml nga uji i gatimit që hoqët më lartë.
  5. Shtoni orizin e bebave dhe djathin e më pas trazojini vazhdimisht në nxehtësi deri sa djathi të ketë shkrirë.
  6. Shuma e orizit që do hidhni dhe/ose e ujit mund të rregullohet për të ndryshuar qëndrueshmërinë ashtu si e dëshironi ju.

Të dhëna rreth recetës:

Carrot_and_cauliflower_cheese_with_rice_600x440

4 deri në 6 muaj.

Pa gluten.

Vegjetarian.

Asnjë përbërës veze i shtuar .

Vakt kryesor.

Përmban oriz dhe perime.