Supë me makarona dhe pulë për beba.

 

Përbërësit:

 • 1 gjoks pule i vogël, i copëtuar
 • 3 domate pomodorini
 • 1 grusht marakona të vogla për beba
 • 1 karotë mesatare
 • 1patate e ëmbël e vogël
 • 1 lugë Vaj ulliri

Pregatitja:

 1. Qeroni perimet dhe pritini në copa të vogla.
 2. Largoni lëkurën e pulës dhe prijeni atë në kuba të vegjël.
 3. Vendoseni mishin e pulës të ziejë në një tenxhere për rreth 15 min.
 4. Shtoni perimet, karotën, domatet, pataten e ëmbël dhe vajin e ullirit.
 5. Kur perimet të nisin të ziejnë hidhni makaronat dhe lërini të ziejnë me kapak për 10-15 min ose sa të trashet lëngu.
 6. Me një blender bëjeni përbërjen pure dhe shërbejani bebit në temperaturë ambienti.

 

Të dhëna mbi recetën:

Mosha: Mbi 6 muajsh

Vakt kryesor

Përmban: Pulë dhe perime