Sallatë frutash për beba.

0
4747

Ja një sallatë frutash e pasur me vlera të çmuara ushqimore për të nisur sa më shëndetshëm ditën e bebit tuaj.

Përbërësit:

  • 1 mollë e vogël, e qëruar dhe e copëtuar.
  • 1 dardhë e vogël, e qëruar dhe e copëtuar.
  • 1 banane e vogël, e qëruar dhe e copëtuar.
  • 1 pjeshkë e vogël e zierë në lëng, e copëtuar dhe drenazhuar (mbaje lëngun për përzierjen)

Përgatitja:

  1. Vendoseni në avull mollën dhe dardhën derisa të zbuten.
  2. Përziejini së bashku të gjitha frutat dhe bëjini pure në një blender me pak nga lëngu i pjeshkës derisa të arrini një qëndrueshmëri të butë (i lëngshëm për ushqimet e para, pure e trashë për më vonë kur t’i hiqni gjirin bebit).

 

Të dhëna mbi recetën.

Fruit_salad_600x440Për beba 4 deri në 6 muajsh.

Pa gluten.

Vegjetarian.

Nuk përbën qumësht të shtuar.

Nuk përbën vezë të shtuar.

Serviret për mëngjes.

Shërben si Ëmbëlsirë ose Snack.

Përmban Fruta.