Pure nga brokoli dhe lulelakra për bebe.

 

Përbërësit:

• 1 lule të madhe brokoli

• 1 lule të madhe lulelakre

 

brokoli-pure

Përgatitja:

1. Ziejini në ujë apo avull lulen e brokolit dhe lulelakrës derisa të zbuten (rreth 10-15 minuta).

2. Thajini dhe merrni pak nga lëngu i tyre gjatë zierjes.

3. Vendosni brokolin dhe lulelakrën e zier në blender për ti bluar dhe gjatë bluarjes hidhini pak nga lëngu i zierjes që keni ruajtur, derisa të fitoni masën me hollësinë e dëshiruar.

Pa gluten, pa grurë, pa qumësht dhe pa vezë.