Ne mendojmë se fëmija juaj do ta dojë këtë kerri të shijshme, e cila është plotë me perime të shijshme dhe vetëm me sasinë e duhur të erëzës për të mbajtur stomakët e vegjël të lumtur.

Përbërësit:

 • 1 gjoks pule i voglë, i copëtuar
 • 1 patate e ëmbël
 • 1 degë brokoli
 • 1/2 qepë pranvere
 • 1 Lugë gjelle vaj ulliri
 • 150ml ujë
 • Një majë e vogël pluhur i butë kerri

Pregatitja:

 1. Lyejeni pulën me atë pak sasi kerri pluhur dhe më pas gatuajeni me pak vaj në një tigan derisa pula të zbutet pak.
 2. Qeroni dhe prisni perimet
 3. Gatuani perimet në ujë të valuar deri sa ato të zbuten.
 4. Përzieni pulën e gatuar me perimet dhe vajin.
 5. Duke përdorur një blender, përbërjen bëjeni pure derisa ajo të bëhet e butë dhe e shijshme.

Të dhëna mbi recetën:

Chicken_with_sweet_potato_swede_and_carrots_600x440Mosha: 7 deri në 12 muajsh.

Përmban: Pulë dhe perime.