Përbërësit:

  • 100ml qumësht i zakonshëm i foshnjës
  • 3 lugë gjelle miell orizi për beba
  • Një pikë ose dy prej esencws së vaniljes
  • 1 majë luge sheqer pluhur

 Pregatitja:

  1. Nxeheni qumështin në një tigan derisa të ngrohet mirë.
  2. Shtoni miellin e orizit dhe trazojeni derisa përzierja të jetë pa kokra.
  3. Hiqeni nga të nxehtit. Shtoni vaniljen dhe sheqerin dhe llokoçiteni mirë.
  4. Shërbejeni të ngrohtë ose të ftohtë.

Të dhëna mbi recetën:

rice_pudding_600x440

Mosha: 4 deri në 6 muajsh (pa sheqer), 7 deri në 9 muajsh

Pa gluten

Vegjetarian

Nuk ka përbërës veze të shtuar

Ëmbëlsirë

Përmban: Oriz dhe bulmet