Përbërësit:

 • 2 mollë, të qerruara dhe të prera në feta
 • ½ filxhan rrush të thatë
 • 2/3 filxhan qumësht
 • 2/3 filxhan miell
 • 4 vezë
 • 30 ml gjalpë, i shkrirë
 • 2 lugë gjelle sheqer kaf
 • një majë kanellë

Pregatitja:

1.Avulloni për pak kohë mollën dhe rrushin e thatë për para se t’i bëni pure frutat, për foshnjat 4-6 muajsh ose të copëtuara për bebat 7-10 muajsh.

 1. Përzieni mollën, kanellën, sheqerin kaf dhe rrushin së bashku në një tas, pastaj vendosini në një pjatë të cekët të lyer pak me vaj. Piqini për 10-15 minuta në 180 ° C, dhe pastaj hiqeni pjatën nga furra.
 2. Butësisht shkriheni gjalpin në një tigan.
 3. Hidhni miellin, vezën dhe qumështin për të formuar një brum te njëtrajtshëm, pastaj derdheni mbi përzierjen e mollës në tavë. Piqini në furrë në 230 ° C për 15 minuta, ose derisa petulla të bëhet e lehtë dhe e fryrë.
 4. Hiqeni nga furra dhe shërbejeni menjëherë me lëng të shtrydhur limoni nëse dëshironi.

Të dhëna mbi recetën:

oven_baked_pancake_with_apple_and_raisin_600x440

Mosha: mbi 12 muajsh

Vegjetariane

Ëmbëlsirë

Përmban: Fruta dhe bulmet