Miell orizi për beba.

0
15581

Miell orizi për beba.

DSC_2101

Kjo është një recetë e thjeshtë me miell orizi për bebat që sapo nisin ushqimin. Shija e saj e thjeshtë bën që të jetë më e pranueshme për bebat ndaj dhe këshillohet të jetë ndër ushqimet e para që provon një fëmijë.

 

Përbërësit:

1/4 filxhan pluhur orizi (ose oriz kaf I grirë fort në blender ose procesor ushqimi)

1 filxhan Ujë

 

Pregatitja:

Hapi 1: Hidheni ujin në një tigan dhe prisni derisa të ziejë. Shtoni pluhurin e orizit ndërsa e përzieni përbërjen vazhdimisht.

Hapi 2: Ziejeni për 10 minuta, riheni vazhdimisht, më pas përziejeni me formulën ose qumështin e gjirit dhe mund t’I shtoni edhe fruta nëse dëshironi.

Hapi 3: Shërbejeni të ngrohtë.

 

Të dhëna mbi recetën.

Për beba 4 deri në 12 muaj.

Vegjetarian

Nuk përmban vezë të shtuar

Serviret për Mëngjes

Përmban Fruta.