A keni provuar t’i gatuani ndonjëherë bebit tuaj Pasta Carbonara? Ja receta e duhur për këtë pjatë kaq të shijshme.

Përbërësit:

  • 25g makarona të vogla për supë
  • 3 lugë gjelle kos grek
  • 1 lugë gjelle djathë i grirë
  • 15g proshutë e copëzuar

Pregatitja:

1. Gatuani makaronat sipas udhëzimeve në paketë.

2. Kullojini në një sitë.

3. Nxehni kosin në një tigan të vogël derisa të shkrijë djathin. Hiqeni nga soba, pastaj përziejini me makaronat e gatuara dhe proshutën e copëtuar. Trazojini derisa të përzihen mirë, të ftohen pak dhe pastaj shërbejini.

Të dhëna mbi recetën:

 

pasta_carbonara_600x440Mosha: 6 deri në 9 muajsh.

Vakt kryesor.

Përmban Makarona dhe Bulmet.