Lindja e fëmijës: Çfarë duhet të keni në çantën tuaj të maternitetit?

0
21026

Lindja e fëmijës: Çfarë duhet të keni në çantën tuaj të maternitetit?

ec70f7aa246abcf8ad602836773df46f

 

Bëni gjithçka gati në çantën tuaj të lindjes, që në muajin e 8 të shtatzënisë, pasi ju mund të shkoni drejt lindjes në çdo kohë edhe në javët para datës që ju ka përcaktuar doktori. Ju mund të dëshironi që të përgatisni dy valixhe të vogla për spital ose në maternitet: një për sendet që do t’iu duhen gjatë lindjes, dhe një tjetër për sendet që juve do të përdorni pasi keni lindur.

 

Çfarë të paketoni për lindjen?

Hero-shots-3_4x3

 

 • Një ID kartë (patenta e shoferit apo ID tjetër), kartën tuaj të sigurimit, dhe çdo dokument që ju duhet për në maternitet.
 • Syzet optike, në qoftë se ju i përdorni ato. Edhe në qoftë se ju zakonisht vendosni lentet e kontaktit, ju nuk mund të dëshironi të merren me to, ndërsa jeni në spital.
 • Një robdishan, një këmishë nate apo dy, pantofla, dhe çorape. Spitalet ofrojnë këmisha dhe çorape për ju që t’i përdorni gjatë lindjes dhe më pas, por disa gra preferojnë të veshin të tyret.
 • Zgjidhni një fustan të lirshëm, të rehatshëm që nuk e keni problem nëse ju bëhet pis. Ajo duhet të jetë ose pa mëngë ose me mëngë të shkurtra e të lirshme, kështu që tensioni juaj i gjakut mund të kontrollohet lehtësisht. Pantoflat dhe një mantel mund t’iu hyjnë në punë në qoftë se ju doni të ecni nëpër koridore ndërkohë që prisni lindjen.
 • Çfarëdo që do t’iu ndihmojë të relaksoheni. Këtu janë disa mundësi: jastëku juaj i preferuar (përdorni një këllëf të ndryshëm si model apo ngjyrë kështu që nuk do ta ngatërroni atë me jastëkët e spitalit), muzikë dhe diçka që ju doni për të gjetur qetësinë.

 

Çfarë ju nevojitet pasi të keni lindur bebin?

Hospital Bag

 

 • Një këmishë nate të freskët, në qoftë se ju preferoni të vishni robën tuaj.
 • Telefoni juaj celular dhe karikuesi i tij ose, në qoftë se ju do të jeni duke përdorur telefonin e spitalit, një kartë e parapaguar. Pasi fëmija juaj të ketë lindur, ju ose partneri juaj mund të dëshironi të thërrisni familjen dhe miqtë tuaj për t’u dhënë lajmin e mirë. Bëni gati një listë të të gjithë atyre që dëshironi të kontaktoni kështu që të mos harroni dikë të rëndësishëm, kur ju të jeni e lodhur pas lindjes.
 • Disa ushqime të paketuara. Pas shumë orësh lindje, ju keni të ngjarë të jeni shumë e uritur, dhe nuk mund të dëshironi të konsumoni ushqimin e spitalit. Sillni me vete diçka të vogël të paketuar të cilën mund ta konsumoni në çdo kohë.
 • Tualetet: Paketoni disa sende personale, të tilla si; një furçë dhe pastë dhëmbësh, një lip balm, deodorant, një furçë dhe krehër, kozmetikë, dhe një lidhëse flokësh apo një rreth. Spitalet zakonisht ofrojnë sapun, shampo dhe locion, por ju mund të preferoni të përdorni tuajat.
 • Sutjena të rehatshme për gjidhënie ose sutjena të thjeshta. Nëse ju keni vendosur ta ushqeni me gji fëmijën, gjoksi juaj mund të ndihet i tendosur dhe i fryrë pasi qumështi mund të vijë nga momenti në moment dhe ju nevojiten sutjena të përshatshmë për të lehtësuar punën tuaj.
 • Disa palë të brendshme të lehonisë. Disa gra duan të brendshmet rrjetë që zakonisht i ofron spitali, por të tjerat nuk i duan këto. Mund të përdorni dhe mbathjet tuaja të pambukut por siguronhuni që të keni marë mjaftueshëm me vete pasi mund të keni shumë hemoragji dhe duhet të jeni të përgatitura.
 • Disa lines apo letra sanitare duhet të jenë në çantën tuaj pasi ju do të keni shumë nevojë për to pas lindjes dhe në shtëpi madje, pasi të keni dalë nga materniteti. Ndaj kujdesuni që disa prej tyre t’i keni edhe në shtëpi.
 • Fotografitë e fëmijëve tuaj të tjerë. Kur ata të vijnë për t’iu vizituar, do të shohin se ju nuk i keni harruar dhe se i doni shumë edhe pse një bebe tjetër ka ardhur në shtëpinë tuaj.
 • Dhurata për vëllezërit e motrat më të mëdhenj. Disa prindër sjellin dhurata për foshnjen e re që t’ia “japi” vëllezërve dhe motrave më të mëdha.
 • Një libër në të cilin mund të mbani shënime të rëndësishme mbi këshilla të ndryshme që mund t’iu japë mjeku për fëmijën. Në këtë libër mund të shënoni gjithçka që do t’iu duhet të pyesni mjekun mbi ndonjë paqartësi që mund të keni.
 • Një veshje për të shkuar në shtëpi. Sillni diçka të gjerë dhe të lehtë për t’u veshur (besojeni apo jo, por ju ende mund të dukeni si 5 ose 6 muaj shtatzënë) dhe një palë këpucë të rehatshme për të ecur gjithashtu.

 

Gjërat që do t’iu duhen për fëmijën tuaj.

 

Layette-Picture

 • Një vend të instaluar në makinë (car seat). Ju nuk mund të sillni fëmijën tuaj në shtëpi pa një sedilje posaçërisht për bebat në makinë! Sigurohuni që fëmijën e keni vendosur dhe e keni lidhur siç duhet në car seat.
 • Disa veshje që bebi do t’i përdorë gjatë kohës së qëndrimit në maternitet. Kryesisht përdorni material pambuku pasi kështu do të ulni edhe shancet për acarime të lëkurës së bebit nga materialet e ndryshme të robeve. Çorape dhe kapucë gjithashtu.
 • Disa pelena për moshën dhe sipas peshës së bebeve të porsalindura. Kremrat dhe shampot e tij.
 • Disa beberona të sterilizuar pasi mjeku mund të dojë të ushqejë fëmijën me formulë nëse ju nuk keni mjaftueshëm kulloshtër.
 • Disa batanije të holla, në varësi edhe të motit, me të cilat ju mund të mbështillni bebin tuaj.
 • Një veshje për të shkuar në shtëpi. Fëmija juaj do të ketë nevojë për një veshje për të shkuar në shtëpi, duke përfshirë edhe çorape apo këpucë nëse është nevoja, dhe një kapuç të butë nëse ajri mund të jetë i freskët jashtë. Sigurohuni ta vishni fëmijën tuaj me robe që kanë këmbët (jo me “fustan”, për shembull), kështu që rripi i makinës mund të përshtatet në mes tyre.
 • Një batanije që pret beben. Spitali do t’iu sigurojë batanije për të mbështjellë fëmijën tuaj, ndërsa ju të jeni atje, por ju mund të dëshironi të sillni me vete batanijen tuaj të preferuar për të futur fëmijën tuaj në makinë gjatë udhëtimit në shtëpi.

dsc_1044