Dëshironi të dini si mund të humbisni peshën pas lindjes? Ja përgjigja.

0
6141
peshën

Nuk është e rekomandueshme që të filloni të humbni peshë menjëherë pasi të keni lindur. Trupi juaj ka nevojë për kohë për të marrë veten nga lindja. Kështu që duhet të prisni derisa të bëni kontrollin tuaj pas lindjes me mjekun tuaj para se të mendoni për humbjen e peshës. Zakonisht kjo ndodh në mes të javës së gjashtë dhe të tetë pasi ju keni lindur fëmijën tuaj.

Si mund ta humbas peshën në mënyrë të sigurt?

Hani shëndetshëm, duke përfshirë shumë fruta dhe perime në dietën tuaj. Pini ujë gjatë gjithë ditës për të qëndruar të mirë hidratuar dhe zgjidhni ushqimet e duhura. Si edhe ju ndihmon të humbni peshë me një ritëm të shëndetshëm, gjithashtu do të siguroheni që keni energji për t’u përshtatur me jetën dhe të porsalindurin tuaj.

Këto këshilla do t’ju ndihmojnë të arrini dhe të mbani një peshë të shëndetshme:

Gjeni kohë për të ngrënë mëngjesin.

Hani të paktën pesë porcione të frutave dhe perimeve në ditë.

Përfshini shumë ushqime të pasura me fibra, të tilla si: fasulet, thjerrëzat, drithërat dhe farat në ushqimet tuaja.

Përfshini ushqime  të tilla si: bukë, oriz dhe makarona në 1 vakt.

Shmangni ushqimet yndyrore dhe me sheqer, ushqimet e shpejta, ëmbëlsirat ,biskotat, pastat dhe pijet e gazuara.

Kombinimi i të ushqyerit të shëndetshëm me stërvitjen do të jetë më efektiv, sepse ju ndihmon të humbni yndyrën. Ju gjithashtu do të përmirësoni nivelet tuaja të fitnesit.

Çfarë stërvitje mund të bëj ?

Gjetja e kohës për të përshtatur stërvitjen në jetën tuaj të përditshme, tani që keni një të porsalindur, mund të jetë e ndërlikuar. Por kjo nuk është e pamundur, për sa kohë që ju e bëni atë një prioritet.

Ju mund të filloni të bëni një stërvitje të butë siç është ecja, ushtrimet e legenit dhe shtrirja, sa më shpejt që të jetë ë mundur. Sidoqoftë, duhet të prisni gjashtë javë ose më shumë, ose derisa të ndjeni se jeni shëruar që nga lindja, para se të bëni më shumë stërvitje.

Ose mund të ushtroheni me fëmijën. Ushtrimet e grupit janë gjithashtu një mënyrë e shkëlqyeshme për të takuar nënat e tjera, dhe ajri i freskët mund të ndihmojë gjithashtu për të qetësuar gjendjen shpirtërore.

Sa kalori duhen?

Sa kalori ju nevojitet varet nga pesha juaj aktuale, sa jeni aktiv dhe nëse jeni duke ushqyer me gji.

Mund të jetë e vështirë të humbësh peshën pasi të kesh një fëmijë, por përpiquni të humbni peshën që keni fituar gjatë shtatzënisë para se të provoni për një fëmijë tjetër. Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse jeni mbipeshë ose obezë, ose nëse keni fituar shumë peshë gjatë shtatzënisë.

Mund t’ju befasojë të dini se edhe një fitim i vogël në peshë midis shtatëzanisë mund të rrisë rrezikun e ndërlikimeve në shtatzëninë tuaj të ardhshme. Komplikimet përfshijnë presionin e lartë të gjakut dhe diabetin, si dhe rritjen e gjasave për lindjen e një fëmije të madh.

Nëse keni patur një peshë të konsiderueshme në shtatzëninë tuaj të parë dhe fitoni peshë para shtatzënisë tuaj të ardhshme, fëmija juaj është në rrezik pas lindjes. Ruajtja e një peshe të shëndetshme, ose humbja e peshës nëse jeni mbipeshë, do të zvogëlojë këto rreziqe.

Humbja e peshës ekstra që keni fituar pasi të keni lindur një fëmijë mund t’ju ndihmojë gjithashtu për të menaxhuar peshën tuaj në afat më të gjatë. Ajo do të rezultojë në afat të gjatë në kushte më të mira shëndetësore, duke ruajtur peshën tuaj nën kontroll gjithashtu zvogëlon rrezikun e diabetit të tipit 2, sëmundjeve koronare të zemrës dhe disa kancereve.